у цьому розділі: |
// Події
Юрій Андрухович відтепер в УПА
Іван Малкович під час літературних смакувань у столичній книгарні «Є» відкрив «таємницю»: Юрій Андрухович вступив до славних лав УПА. Закономірно… Спочатку Тарас Мельничук, далі Ліна Костенко, Микола Вінграновський, Віктор Неборак, Аттила Могильний… А тепер і Патріарх Бу-ба-бу….
22.04.2013
Книгарня «Є» стала добрим місцем зустрічі словолюбів. Сьогодні — 22 квітня — у книгозбірні гостювали Іван Малкович та Юрій Андрухович. І розповідали вони про УПА, по суті, геніальне явище, якого так бракувало сучасній Україні… І нарешті дочекалися…
Заповнювати лави є ким і чим, а от де… Це було проблемою. І ось Іван Малкович надав славне поприще: і ймення їй УПА — «Українська поетична антологія» — серія поетичних збірок, що згромаджує вибране наших вітчизняних творців тонкої матерії слова — поезії. Проект молодий, але впевнено дорослішає разом із збільшенням його авторів. УПА — веселка поетичного слова. Кожна збірочка має свій колір, який автор вибирає сам… Юрій Андрухович – червоний з галантною «позолотою». Таке забарвлення автор обрав випадково невипадково. Спочатку «тицьнув пальцем», а потім Іван Малкович сказав, що цей колір «сильний, енергійний, він королівський», а згодом пан Юрій згадав ще й про улюблений гурт своєї молодості — King Crimson, що в перекладі «червоний король». Містика, зв'язок минулого з майбутнім, чуття…
«Листи в Україну», справді, можна назвати «королівськими», а за зовнішнім виглядом ще й червоними. Ця збірка найвибраніша: «Суть вибраного — відсіяти, — каже пан Юрій. — І я почав дуже прискіпливо перечитувати кожний вірш. Найперші з них 1980, 1981, 1982 років». З того часу змінилося багато і зараз здається автору, що «це була інша людина» у тих текстах. Відтак Юрій Андрухович почав їх переписувати у комп’ютер, почав правити: «Я не зміг протистояти спокусі — почав їх корегувати».
У цю збірку ввійшли «канонічні» вірші, а також знаменитий цикл «Листи з України». Іван Малкович наполіг, і тепер таку назву носить новенька «червона королева» Андруховича, яка стала чудовим приводом для зустрічі з читачами, які (без перебільшень) таки впадали в екстаз від улюбленого письменника. Якщо червоний — колір сильний та енергійний, то саме такими були емоції «андруховичолюбів», як каже Іван Малкович. Не пам’ятаю, коли чула такі щільні оплески, такий стійкий захват: від першого і до останнього слова…
«Листи в Україну» — це точне ритмічне серцебиття, яке закриває роти всім іншим життєвим ритмам, залишаючи місце тільки для голосу поетичного слова: добірного, смачного, змістовно щільного… Словом, «андруховицького».
24.04.2013
Київ — Письменник Юрій Андрухович презентував збірку вибраних поезій «Листи в Україну» українськими містами. На сьогодні це найповніше видання віршів письменника. Попри те, що сам Андрухович не брався римувати вже більше десяти років, його поезії продовжують бути взірцем для молодих поетів, каже його колега і автор післямови, письменник Сергій Жадан.
Цикл «Листи в Україну» Юрій Андрухович почав писати восени 1990-го року під час свого перебування у Москві. Перші особисті переживання у формі віршованих листів з’явилися під впливом Йосипа Бродського та Євгена Маланюка, каже автор. Згодом цикл оформився у 20 листів в Україну, які виглядають як своєрідний звіт про московське життя перед вигаданим другом.
«Автор листів по-своєму самотній, розлючений, голодний, іноді щасливий, — пояснює Андрухович. — Він веде той спосіб життя, якого досі не знав. І він у віршованій формі розповідає про своє існування своєму найближчому другу (реально цієї людини не існує). Це такий друг, якому розповідається все до найменшої дрібниці, бо знаєш, що він зрозуміє».
Окрім циклу листів до збірки увійшли й інші, «канонічні» і «найвибраніші» поезії, найстарші з яких датовані 1980 роком. Після того, як Іван Малкович запропонував Андруховичу видати цю збірку, письменник каже, що не зміг устояти перед спокусою і вніс чимало правок до своїх ранніх віршів.
Сам же Малкович запевняє, що, якби Андрухович не погодився на це видання, то ціла серія Української поетичної антології, в рамках якої вийшла збірка, так і не побачила б світ. В УПА, а саме так скорочено видавець називає своє дітище, — Українська поетична антологія — він зібрав своїх найулюбленіших українських письменників. Спочатку до лав УПА вступив Тарас Мельничук, далі Ліна Костенко, Микола Вінграновський, Віктор Неборак, Аттила Могильний, а тепер і «Патріарх Бу-Ба-Бу», жартує Малкович.
«Я дуже хотів видавати дорослу поезію для душі. Довго шукав форму і дизайн. Мені важливі були поети. Я знав, що серія відбудеться тільки тоді, коли згодиться Юрко. Коли він згодився, я зрозумів, що починаю працювати. Я б хотів, щоб тут були мої улюблені поети, щоб у глибокій старості я міг брати ці книжки до рук і читати», — сказав Малкович.
Не в старості, але в юності з поезією Андруховича познайомився письменник і видавець Сергій Жадан. Саме вони формували його як письменника і стали першим посібником тоді ще молодого поета.
«Ці вірші були написані 25-30 років тому і на той час, мені здається, це було справді щось важливе нове і неподібне. Андрухович значно розширив цим поетичний контекст», — зазначає Жадан.
Хоч би що презентував Юрій Андрухович, прозу чи поезію, раннє чи зріле, він все одно буде культовою і самодостатньою фігурою в українській літературі, вважає літературознавець Ірина Славінська.
«Андрухович-прозаїк, Андрухович-поет і Андрухович-публіцист — для мене це щось єдине з різними гранями, що виблискують. Втім, для читача дана збірка — хороша нагода відкрити для себе невідомого поета Андруховича», — зауважила Славінська.
Отже 22 та 24 квітня презентації збірки «Листи в Україну» відбулися в Києві;
25 квітня — в Луцьку;
26 квітня — у Львові;
30 квітня — в Івано-Франківську.
АНОНС:
26 ТРАВНЯ о 16-й годині в МИСТЕЦЬКОМУ АРСЕНАЛІ відбудеться презентація серії "Українська Поетична Антологія"
Участь беруть:
Юрій АНДРУХОВИЧ
Віктор НЕБОРАК
Іван МАЛКОВИЧ
Презентуватимуться книги:
Тарас Мельничук «Князь роси»
Ліна Костенко «Триста поезій»
Микола Вінграновський «На срібнім березі»
Віктор Неборак «Літаюча голова»
Юрій Андрухович «Листи в Україну»
Аттила Могильний «Київські контури»
Іван Малкович Подорожник
за матеріалами сайтів www.sumno.com та www.radiosvoboda.org
Посилання
- Андрухович — п’ятий в «УПА», 11 травня 2013р., Автор: Леся Тугай