Григорій Фалькович (25 червня 1940)
Фалькович Григорій Аврамович — український єврейський поет, народився у Києві
У 1962-1967 роках навчався у Київському державному університет імені Т.Г.Шевченка (філфак: російська та болгарська філологія).
Працював в Інституті мовознавства ім. О.О.Потебні АН України, в Українському філіалі Всесоюзного НДІ кон’юнктури та попиту (Учений секретар) та Державному комітеті України з питань захисту прав споживачів (начальник управління, держслужбовець 5-го рангу).
Голова київського єврейського культурно-просвітницького товариства імені Шолом-Алейхема.
Член Українського центру Міжнародного ПЕН-Клубу.
Член Національної спілки письменників України.
Перші твори писав, друкував у періодиці та видавав російською мовою. Певний час предметом наукових зацікавлень і публікацій були питання теорії та практики поетичного перекладу. Перекладав з болгарської, їдиш та мов народів тодішнього Радянського Союзу (за підрядником). Розпад Радянського Союзу сприяв активізації національного самоусвідомлення – різні аспекти цього процесу стали стрижнем низки поетичних книжок. Ці твори, за свідченням фахівців, збагатили вітчизняну літературу: через наявність у них елементів традиційного єврейського (юдейського) світосприйняття, їх сучасного прочитання, рефлексії та переосмислення, мистецького відображення історично-актуальних перехресть українсько-єврейського співжиття.
Поетичні збірки виходили в Україні та Росії. Вірші публікувалися російською, англійською, мовами їдиш та іврит, зокрема, у зарубіжних антологіях сучасної поезії. Періодично публікується у єврейських та загальноукраїнських ЗМІ. Значне місце у творчості останніх років посідає поезія для дітей (доброзичливо-іронічна, дзвінко-прозора, винахідлива, дотепна і добра), яка стала помітним явищем у цьому сегменті вітчизняної культури.
Григорій Фалькович є лауреатом міжнародної премії імені Володимира Винниченка «В галузі української літератури, мистецтва та за благодійницьку діяльність» та літературних премій: імені Павла Тичини, «Планета поета» імені Л.Вишеславського та премії імені Шолом-Алейхема.
Нагороджений Почесною Грамотою Верховної Ради України
У видавництві «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА»:
- «Хвацькі вірші — Бешкетні вірші», 2011
- «Улюблені вірші. 2-й том», 2012
- «Будинок», 2017 (переклад)
- «Улюблені вірші. 3-й том», 2018
- «Пароплави і кити», 2020