у цьому розділі: |
Антології-2010, «Ланруж», 29 листопада 2010
Одна з авторок, яка взяла участь у проекті «Сновиди. Сни українських письменників», Богдана Матіяш порівняла укладача антології Тараса Малковича з головним героєм дитячого фільму «Академія пана Ляпки», котрий ходив і зазирав у люстерка, в яких відбиваються сни. Дуже влучне порівняння, хоча зрозуміло, що робота була не з легких, адже зацікавити «сонним» проектом 79 сучасних вітчизняних літераторів (+ вічний Григорій Сковорода) — заняття, що потребує витримки та виключного дипломатичного хисту. Не обійшлося без допомоги Тарасового батька Івана Малковича (у видавництві останнього антологія зрештою й була надрукована, хоча спочатку проект робився для журналу «Четвер»). І два покоління Малковичів забезпечили присутність у «Сновидах» письменників кількох поколінь, скажімо, окрім Ліни Костенко в антології взяли участь її донька Оксана Пахльовська та онучка Ярослава Франческа Барбєрі.
До речі, саме відслідковування родинних зв'язків може стати однім зі способів читання книги. Не за алфавітом, як пропонують укладачі, а, наприклад, ознайомитися зі снами Юрія Андруховича, потім його доньки Софії, а далі й зятя — Андрія Бондаря. Власне, гратися зі «Сновидами» можна довго. Скажімо, намагатися відгадати, чи справжні сни описано авторами.
Також книга може бути своєрідним міні-довідником із сучасної української літератури. Адже сни кожного учасника антології супроводжує біографічна довідка, в якій, зокрема, точно вказуються дні народження авторів. Отже, придбавши книгу, ви не тільки дізнаєтеся про те, як проходять ночі у 80 вітчизняних авторів, але й точно знатимете, коли треба вітати своїх кумирів із днем народження та перехилити чарочку соку за те, щоб їм і надалі міцно спалося та добре снилося!